Kodukino suurelt või nähtamatult

Harri Slip
29.01.2021
Markus Pentikäinen

Televiisori heli saab muuta ainult paremaks ja seda tasuks igal juhul teha. Tuhande euro eest saab kõlarikomplekti, millega sobib nautida nii filmiheli kui muusikat ja mida võib paremal juhul nimetada kodukinoks. Panime kõrvuti erinevad lahendused, alates soundbar´idest ehk uuema mõistena ribakõlaritest kuni 5.1-süsteemideni.

Testi alustades olid ootused erinevad. Neist mõned täitusid rohkem kui meeldiva üllatusena, teised aga kujunesid pigem pettumuseks. Ilmselt on omad ootused ka lugejal ja loodetavasti testi lõpuks selgub, kuidas need reaalsusega sobituvad.

Muusikasõprade ja hi-fi-entusiastide jaoks algab kvaliteetne stereofooniline helisüsteem kvaliteetsest võimendist ja suurtest põrandakõlaritest, millele termin „kodukino“ lisab bassikõlari ja rohkem või vähem ruumikõlareid. Aga see pole odav lõbu, sest suuremaid kvaliteetseid põrandakõlareid pole lihtsalt võimalik valmistada nii odavalt, et nende müügihind jääks mõnesaja euro piiresse (paari eest).

Rääkides teleriheli parandamisest, on esimeseks mõtteks tavaliselt ribakõlar. Ja põhjusega, sest mitte ühtegi teist kõlarit, rääkimata komplektist, pole nii kerge kasutusse võtta ja teleri suhtes sobivalt paigutada. 

Võimendit sisaldavad aktiivkõlarid sobivad väga hästi muusika ja miks mitte ka filmiheli kuulamiseks, aga neid on teleriga ühendada mõnevõrra tülikam.

Nagu testi käigus selgus, ei pruugi aga kõik need väited tingimata tõeseks osutuda. Kolmesajaeurosed põrandakõlarid kõlasid üllatavalt hästi ja aktiivkõlaripaari Audio Pro A26 ühendamine teleriga oli lihtsamaist lihtsam.

Kui on sooviks samade kõlaritega kuulata nii jutusaateid, muusikat kui filmiheli, ei pruugi ribakõlar alati olla parim lahendus – kui seada kaalukaussidele heli kvaliteet ja hind. Selle mõistmiseks tuleks aga kuulata erinevaid lahendusi samades tingimustes.

Testi leiad veebruari Tehnikamaailmast.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid