Toorelt mitte tarbida

Foto:Hannu Häyhä

Milline on uue, karbist võetud teleri pilt ning kas seda on põhjust seadistada? Loodetavasti annab see võrdlus vastuse.

Tehnikamaailma teleritestid erinevad ühes asjas kõigist teistest võrdlusest – mitte ühegi teleri pilti ei ole mõtet arvustada tehaseseadetega. Kui me nii teeksime, siis võiks kõigile panna hindeks ühe ja polekski suurt rohkem midagi testida. Miks? Sest tehaste vaikeseaded on pehmelt öeldes kohutavad – värvid paigast ära, teravustamine peaaegu „põhjas“ ning koloriit sinakas. Punkti i-le panevad lugematud pildiparandussüsteemid, mis viimasegi kvaliteediraasuga üks-null teevad. Miks see nii on, pole käesoleva võrdluse teema – üks põhjus on kindlasti see, et poe heledas neoonvalgustatud saalis paistaks pilt võimalikult ere ja lööv. Samas, ega kõiki telereid ju lettidele välja ei laotata ning selles osas võiks tootjad küll rohkem selle peale mõelda, et suurem osa telerite (edasisest) elust möödub siiski kodudes.
Igatahes iga teleritest algab seadistamise ja veelkord seadistamisega ning käesolevgi pole erand. Mida aasta edasi, seda pikemaks seadete nimikiri venib – näiteks LG puhul saab reguleerida täpselt 270 parameetrit! Alles siis, kui kõik need on üle käidud ning võimalikult normikohaseks reguleeritud, hakkab ka pilt kena paistma – vähemalt siis, kui pildiallikas on hea. Enamik seadistustest vajab paraku mõõteriistade olemasolu ning reguleerimise käigus ulatub erinevate mõõtmiste hulk tuhande kanti. Kui seadistused paigas, alles siis on põhjust telepilte päriselt võrdlema asuda.

Reguleerimata kujul alamõõdulised
Siiski, seekord tegime väikese erandi – nimelt võtsime ette ka tehaseseadete testivooru ning andsime hinnangud selle põhjal. Nagu öeldud, siis mingit sisulist tulemust „toorvoor“ ei anna – hindeks oleks olnud puudulik, aga võrdlusena võib-olla huvitav ikkagi. Peale reguleerimisvooru läbimist oli pilt, või pildid hoopis teised – kõigil neli-viis tärni.

Testi koos rikkaliku graafika ja fotodega ning lõpptulemused leiad aprilli Tehnikamaailmast.

Lisa kommentaar

Turvaküsimus: *