Suu puhtaks

Foto:Pekka Nieminen

Hammaste olukord mõjutab lisaks välimusele ka tervist. Räägitakse, et elektrilised hambaharjad teevad puhastustööd tõhusamalt kui tavalised, kondiauruga töötavad. Katsetasime erinevas hinnaklassis elektriharju ja proovisime muu hulgas selgust saada, kas kallimad puhastavad hambaid paremini.

Hambahari on üks neist asjadest, mida ilmselgelt enne ostu proovida ei saa. Tuleb uskuda kõlavaid reklaamlauseid – mis aga kiidavad ju kõike. Hambaharjade valik on seinast seina – mõnekümnest mõnesaja euroni.
Eestis on tuntuimad nimed Philipsi ja Brauni (Oral-B), Soome jaekaubandusest leiab ka Colgate’i ja Jordani (Omron) toodangut. Lisaks harjadele võib olla komplektis erinevaid otsikuid, laadimisalus, reisikott jne. Valisime testi kuus mudelit, mis kataksid võimalikult laia hinnaskaala.

Puhtaks helilainetega
Elektriharjad saab liigitada tööpõhimõtte järgi laias laastus kaheks – ühed, mis liigutavad harjaotsikut suhteliselt aeglaselt, nii nagu elektrilised hambaharjad ikka, ja teised, mis liiguvad helilainetega võrreldavas sagedusalas ehk üle 200 korra sekundis. Nii peaks vee ja hambapasta segu tänu kiirele vibratsioonile veel tõhusamalt hambapinnad katust puhastama.
Viimast ehk nn sonic-tehnoloogiat kasutavad Philips ja Jordan/Omron. Traditsioonilist elektriharjamist pooldavad Oral-B/Braun ja Jordan/Wilfa. Oral-B on varasemalt katsetanud ka sonic-tehnoloogiat, aga tänaseks otsustanud traditsioonilise kasuks.
N-ö tavalise ja sonic-harja liikumistrajektoorid erinevad teineteisest märgatavalt. Tavalise elektriharja otsik teeb veerandringi ulatuses keerlevaid edasi-tagasi liigutusi. Kiirusena märgitakse sellisel juhul tavaliselt ühesuunaliste ringide arv minutis ehk teisiti öeldes pöörded minutis. Keerlevate harjaste tippkiirus on 7 000–10 000 pööret minutis.
Sonic-harja liikumine on lihtsustatult öeldes ülikiire vibratsioon ning harjaste liikumisulatus on võrreldes tavalisega väiksem. Reklaamitud liikumiskiiruseks on 25 000-60 000 liigutust minutis. Harjased ei liigu aga sirgjooneliselt edasi-tagasi, Philipsi puhul on tegemist kaarja, Colgate’il ringikujulise trajektooriga.
Elektrihambaharja tõhusust hinnatakse enamasti just liikumiskiiruse põhjal. Tavaline käega liigutatav hari liigub täpselt nii ruttu, kui käsi, ja inimvõimete piiriks arvatakse olevat umbes 300 liigutust minutis. Elektriline hambahari lisab sellele tuhanded täiendavad liigutused ning puhastamise saladus seisnevat ka liikumistrajektooris. Näiteks Oral-B uusimad 3D-harjad teevad lisaks kiireid vaheimpulsse.

Kallid lisaväärtused
Enamik meist kipub harjama ühte ja sama mustrit (või režiimi kasutades), olgugi et harjadel võib neid olla mitu. Erinevad puhastusprogrammid kergitavad aga hinda märkimisväärselt. Erinevad režiimid võivad tähendada lihtsalt erinevaid võimsusastmeid, aga ka harjaste erinevaid trajektoore.
Üheks lisaomaduseks on näiteks survesensor, mis annab märku, kui harja vajutatakse liiga tugevalt hammaste vastu. Kui surve on liiga tugev, siis annavad uuemad harjad märku valgussignaaliga ja aeglustavad liikumist. Vanematel generatsioonidel andis survesensor enamasti märku värinaga, mida võis segi ajada ka taimeri märguannetega.
Kõigil testi harjadel on taimer, mis annab tugevama värinaga märku iga 30 sekundi tagant. Sonic-mudelid lülitavad end automaatselt välja peale kaheminutilist harjamist, kui ideaalis on kõik hambaküljed saanud oma 30sekundilise pesu kätte.
Uusimates harjades on NiMH aku asemel LiPo, aga tööajas märgatavaid muutusi pole. Ka juhtmevaba laadimine kestab mõlema puhul mitmeid tunde. Tavaliste laadimisdokkide kõrvale on tulnud ka USB-otsik, mis muudab laadimise kiiremaks. Tippmudelite puhul toimub kandekarp ka laadijana.
Hambaharja ostes tasub kindlasti uurida harjaotsikute liike ning saadavust. Uuemate mudelite puhul on valik kindlasti suurem. Mingit harjaülest standardit siin pole ning iga tootja ajab oma rida.
Bluetooth-ühendus on viimane trend hambaharjade juures. Kui telefon vannituppa kaasa võtta, siis saab Oral-B tippmudeli puhul äpist vaadata, kas mõni hammas jäi teistest mustemaks.

Kasutamine otsustab
Hambaarstid üldiselt soovitavad kasutada elektriharju parema suuhügieeni nimel. Enamasti piisab ka tavamudelist, kallim hind lisab vaid luksust, mitte niivõrd puhtust. Kiirvideokaamera tõestas, et odavamate ja kallimate harjade liikumistrajektoorides pole olulisi erinevusi.
Hambad teeb kenasti puhtaks ka odav hari ja põhiprogramm. Kes aga hindab funktsionaalsust ja reguleerimisvõimalusi, siis ei saa kallimate mudelite kohta midagi halvasti öelda.

Hambaharjade funktsionaalsuses ja varustusastmetes on märkimisväärseid erinevusi, aga puhastamise tõhususe osas on vahed minimaalsed, kui üldse. Suurimat rolli mängivad lõpuks ikkagi hammaste omanike hügieeniharjumused.

Tulemused leiad maikuisest Tehnikamaailmast.

Lisa kommentaar

Turvaküsimus: *