Kiireim koduinternet Euroopas

Foto:Veiko Tamm

Kui paljud kipuvad viimasel ajal virisema, et meie iti-tiiger on oma hüpped ära teinud ja lohiseb nüüd teistel sabas, siis pärast Starmani poolt 10G-võrgu avamist on taas põhjust rõõmustada.

 

10G tähendab kaabelvõrkudes kiirust 10 gigabitti sekundis (10 Gbps), mis tagaks teoreetilise maksimaalse andmevahetuskiiruse 1,25 GB/s. Iseenesest pole 10G enam ammu uudis – suurte võrgukeskuste vahel (rääkimata ookeanialustest kaablitest) on see juba ammu tavaline ja neil on kasutusel suuremaidki kiirusi. Ent Starmani pakutav on nn viimase miili rakendus, ehk siis võrgusõlmest lõpptarbijani. Mul oli au saada üheks esimeseks selle võrguühenduse testijaks ja kõik sujus pärast häälestamist suurepäraselt.

Üle 1 Gbps kiiruste puhul on häired ja signaali kadu tavalises vaskkaablis sedavõrd suured, et üle mõne meetri pikkust kaablit kasutada ei saa. Appi astub optiline ehk fiiberkaabel, mis lubab juba suurusjärgu võrra suuremaid kiirusi. Kui magistraalliinides kasutatakse aktiivoptikat (AON – Active Optical Network), mille tehnoloogiline lahendus sisaldab kalleid seadmeid, siis lõpptarbija jaoks on arendatud PON – Passive Optical Network. Kui AON lubab üle 100 km ulatuvaid vahemaid, siis PON on umbes viis korda lühema (ca 20 km) kasutuskaugusega. Aga see ongi just „viimase miili“ suurusjärk nn FTTH (Fiber to the Home) lahenduste jaoks. Võrgusõlme poolne OLT-seade (Optical Line Terminal) teenindab 16 kuni 128 ONT-klienti (Optical Network Terminal). Selline lahendus on sobilik kortermajade, ühistute ja pisemate asumite jaoks.

PON-il on kaks peamist standardit – GPON (Gigabit PON) ja EPON (Ethernet PON). Kui GPON on enim levinud Ameerikas, siis EPON (uusim standard IEEE 802.3av) on kasutusel Euroopas (hetkel töös ainult Starmanil) ja mitmetes Aasia riikides.

Mai algul vedasidki Starmani tehnikud mulle korterisse fiiberkaabli ja paigaldasid vajalikud kliendiseadmed (optilise signaali muunduri ja ruuteri). Ka oli vajalik arvutisse sisse panna 10G-võrgukaart (Intel X540-T1), sest seni on/oli kiireim võrguliides emaplaatidel vaid 1G. Ka sai arvutile tehtud uuenduskuur kiireima uue raudvara peale, sest sellise ühenduskiiruse juures on info töötlemine suureks koormuseks ka protsessorile ja opmälule. Ja olulise asjana – massmälu ehk tavakeeli „ketas“ tuli välja vahetada, sest senine SATA-3 liidesega SSD lubab maksimaalselt 600 MB/s andmevahetuskiirust, mis on üle kahe korra aeglasem kui 10G oma. Kasutusse sai võetud 500 GB Samsung 960 EVO liidesega NVMe M.2 (selle liidese lagi on ca 4 GB/s ehk kaugel ees vajalikust). 10G sai testitud nii Windows 10 kui Ubuntu keskkonnas ja viimases saigi kõige paremaid tulemusi: allalaadimise kiirus 7859 Mbps! Windowsi puhul sai laeks 6464 Mbps. Ning isegi üle suure lombi New Yorki saime me üle 2,2 Gbps kätte.

Selle arenduse eest sai Starman koos Nokiaga 23. mail toimunud ülemaailmsel telekommunikatsiooni innovatsiooniauhindade galal Global Telecoms Business (GTB) Innovation Awards ühe peamise innovatsiooniauhinna. Hetkel Starman 10G lahendust oma hinnakirja ei lisa, sest reaalselt pole sellega hetkel miskit teha. Tegu on 10–15 aastat tulevikku suunatud lahendusega. Kuid igal pool, kuhu Starman oma klientideni optikaga jõuab, vahetatakse klientide senised asümmeetrilised paketid sümmeetriliste vastu, kuutasu samaks jättes. Nt senine M (50 Mbps alla, 10 Mbps üles) saab olema 50/50 Mbps, senine XL (500/50) hakkab olema 500/500 Mbps. Kas pakkumisse lisandub ka 1 Gbps, näitab nõudlus. Ning suuremate erisoovidega kliendid (massiivsete videostriimidega tegelejad jpm) võivad pöörduda Starmani poole ka 10G-lahendusvõimaluste saamiseks.

Lisa kommentaar

Turvaküsimus: *