- Tehnikamaailm - https://www.tehnikamaailm.ee -

Hea heli allikad

Arvuti ja mobiiltelefon on küll esmaklassilised heliallikad, aga kui on soov nautida maksimaalset kvaliteeti, ei saa piirduda odavate Bluetooth-kõlaritega. Korralikud aktiivkõlarid heliedastuses allahindlust ei tee.

 

Aktiivkõlarid hinnaga 800–1200 eurot paar
Aurelia Aniara DSPe
Dynaudio Lyd 5
Elac AM200
Genelec G Two
Genelec M030
Mackie XR624
Profel Pro Studio 56

Bluetooth-kõlarite populaarsus kasvab aasta-aastalt, ent tihti räägitakse selles kontekstis rohkem funktsionaalsusest ja disainist kui heli kvaliteedist.

Hifi-kõlarid on enamasti passiivsed, mis tähendab, et kuulamiseks on vaja lisada lõppvõimendi. Võimendi võib olla eraldi seade või miks mitte ka kodukino ressiiver. Aktiivkõlarite puhul piisab liiniväljundist, sest võimendid on kõlaris.

Kõigis võrdluse kõlarites on kaks lõppvõimendit, üks madal- ja teine kõrgsagedustele. Teisiti öeldes, kummagi valjuhääldi jaoks on oma võimendi. Nii on tagatud parim kvaliteet ning pole vaja võimendatud signaali filtritega „poolitada”. Kui signaal jagatakse sageduste osas kaheks juba enne lõppastmeid, saab seda teha palju täpsemalt, vältimata ka hilisemat võimsuskadu.Võrdluse kõlaritel puudub igasugune juhtmevabadus ja neid ei saa juhtida mobiiliäppidega. See-eest pole need aga seotud ühegi tootja suletud süsteemiga ning ühilduvad kõigega. Aktiivkõlarite liinisisendi saab ühendada nii arvuti helikaardiga kui kuulariväljundiga. Kes soovib, saab kasutad ka eelvõimendit või hoopis mõnda muud signaaliallikat.

Aktiivkõlareid saab soovi korral muuta ka juhtmevabaks, lisades näiteks Chromecast Audio vastuvõtja. Samuti on võimalik kasutada striimingukeskseadet ning ühendada kõlarid sellega.

Kokkuvõtted ja lõpphinnangud leiad detsembrikuisest Tehnikamaailmast.