Toimiva köögi võtmesõnad. 5 soovitust praktilise köögi kujundamisel

Elen Luht
01.10.2018
Reegel, millest lähtuda ja omatahtsi natuke kõrvale hiilida: all on sahtlid, üleval riiulid. | Tootja

Kus alustame oma päeva? Kuhu koondume pärast kooli ja tööd? Mis on see koht, kust alatasa korraks läbi hiilime, ja kuhu kogunevad külalised, et rääkida peo parimad jutud? See on muidugi köök, millelt on täielik õigus oodata nii praktilisust kui ka ilu.

Planeering

Enne kui kööki planeerima hakata, oleks hea natuke ajakirjades ja internetis unistada ning inspiratsiooni otsida. Et leiaksid just oma stiili. Samas tasub ka ausalt peeglisse vaadata ja mitte püüda üht ilusat pilti oma kööki ümber kopeerida. Selle asemel tasub endale tunnistada, kas köögis hakkab tegutsema kokandushuviline suurpere või hoopis kergeid eineid eelistav koduomanik.
Ükskõik kas köök tuleb suur või tagasihoidlik, igal juhul peaks võtma eesmärgiks säilitada kodu avarus. Kuna ruum on kodus kallis vara, siis ei tasu köögimööbli rohkusega üle pingutada, eriti kui arvestada, et enamik tänapäeva kööke on avatud elutuppa.

Võtmesõnaks on nutikalt paigutatud panipaigad.

Loe üles oma praegused riiulid ja sahtlid koos sisudega.
Lisa siia juurde need riiulid ja sahtlid, mis on puudu.
Lahuta need esemed, mida päris ausalt enam vaja ei lähe.
Vaata üle, missuguseid köögiseadmeid kasutad pidevalt ja missugused võib kappi eest ära panna.

 

Sahtlid versus kapiriiulid
 

Reegel, millest lähtuda ja omatahtsi natuke kõrvale hiilida: all on sahtlid, üleval riiulid.
Üles sahtleid panna ei saa (ei ulatu ju sisse vaatama), kuid alla võib muidugi ka kapid valida, kui päris täpselt ei tea, mida ja kui palju on vaja hoiustada.

Kapid on üldjuhul ka soodsam valik, sest säästetakse sahtlisüsteemide, suluste ja käepidemete pealt. Teisalt aga: kui sahtlid on vajaduse järgi paika mõõdetud, siis on see kõige mugavam moodus pannidest, potikaantest, kuivainetest jms ülevaadet saada.

Kui on soov kujundada modernsemat ja minimalistlikuma väljanägemisega kööki, siis võib valida ühe suure sahtlipaneeli taha väiksemad sisemised sahtlid. Nii saab kena ühtlase üldmulje, kuid kogu ruum leiab siiski kasutust.

 

Käepidemed – kas võtta või jätta?
 

Kas valida käepide/nupp või jätta uste- sahtlite avamiseks hoopis avaus, on suuresti stilistiline ja isikliku eelistuse küsimus.
Suuremaid uksi ja sahtleid on mugavam avada käepidemest või paneeli sisse freesitud avast. Nupud aga on diskreetsed ja võivad anda köögile tagasihoidliku lisanüansi. Iseasi on, kas valitud käepide peaks sulanduma üldisesse stiili (minimalistliku köögi puhul) või olema just nimelt silmapaistev. Sest teadagi: tegu on küll pisiasjaga, kuid alles detailide abil valmib tervik.

 

Valikud värvipaletil
 

Valge on väga ilus, kuid ta määrdub kõige kiiremini. Muidugi ei tähenda tumedama tooni valik harvemat koristust, kuid siiski ei lase tumedam toon või puiduspoon enne järgmist koristustööd stressitasemel nii palju kerkida kui heledad toonid ja läikivad pinnad.

Tööpinna värvi valides tuleb silmas pidada, missugune on tööpinnale langev valgus. Kui loomulikku valgust napib, võiks tumedamad toonid jätta oma järgmise kodu jaoks.
Parim tööpinnatoon on selline, mis valitud seina- ja kapiuste värvist liialt ei erine. Kontrastid on muidugi ka kenad, kuid siis peab see olema sisekujunduse tervikust lähtudes hästi põhjendatud.

NB! Kui tööpinna materjal on läikiv, siis ei tohiks tööpinnavalgusti valgusvihk olla suunatud otse tööpinnale. Kõige parem on hajutatud valgus.

 

Materjalid
 

Täispuit on tugev ja ilus naturaalne materjal, mis sobib peaaegu alati. Ometi tuleb tähele panna, et puit on elav materjal ja muudab õhuniiskuse kõikumisel ka oma mõõtusid. Seega võib teatud juhtudel osutuda paremaks valikuks kas vineer või hoopis spoonitud pind.

Vineeri kasutatakse köögimööbli valmistamiseks järjest rohkem. Tänu kihiti liimitud puitlehtedele on tegu tugeva materjaliga, mis ei mängi õhuniiskuses nii palju kui täispuit. Vineeri on võimalik töödelda paljude viimistlusmaterjalidega (peits, lakk ja õli), mis toovad välja puidu ilu ja pikendavad eluiga.

MDF ehk puitkiudplaat on ühtlaselt vastupidav ning seega hea köögimööblimaterjal. Pinnaviimistlusena on võimalik kasutada erinevaid töötlusi ja värvitoone kogu RAL-kataloogi ulatuses. Plaati saab katta ka puiduspooniga, mis annab taskukohase, kuid naturaalse välimusega tulemuse.

Melamiin on vaiguga immutatud paber (paksusega u 0,2 mm), millega mööbliplaat kaetakse. See on sile, läikiv ja tugev tehismaterjal, millega saab imiteerida ka puiduspooni. Kuigi melamiin on vastupidav, võib ta siiski põrutuse korral praguneda, mistõttu sobib paremini karkasside valmistamiseks.

Kõrgsurvelaminaat on võrreldes melamiiniga elastsem ja tänu sellele põrutustele vastupidavam. Laminaadi pind on krobeline ja matt ning saadaval paljudes värvitoonides.

 

Tööpinnad
 

Täispuit on naturaalne, ilus ja soe materjal, kuid see vajab hella kätt ja aeg-ajalt värsket õlikihti.

Pressitud kivist ja graniidist tööpinnad on tugevad ja vastupidavad ning tänu oma tihedusele ka väga hügieenilised.

Kõrgsurvelaminaat on soodsa hinna ja rohke toonivaliku tõttu naturaalsetele materjalidele heaks alternatiiviks.

 

5 soovitust praktilise köögi kujundamisel

1. Pliidiplaadi kõrval võiks mõlemal pool asuda vaba tööpind, mitte külmik, valamu või sein.

2. Integreeritava ahju, mikrolaineahju ja nõudepesumasina võiks paigutada püstakusse kõrgusele, kus seda on mugav kasutada. Tööpinda peab sel juhul olema köögis piisavalt.

3. Ise- ja vaikselt sulguvad sahtlid teevad köögis toimetamise palju meeldivamaks. Eriti mugav on, kui prügikastisahtel avaneb näiteks põlvenõksu peale.

4. Vastupidavad ja kergesti puhastatavad materjalid säästavad aega ja tulevikus ka raha. Küll on hea, kui söögitegemise ajal pole vaja mõelda vee- ja rasvapritsmete peale!

5. Ära unusta pistikuid – neid on alati vaja igas köögi otsas.

Sarnased artiklid