Radiaatori värvimise nipid + ahjuvärv munavalgest

kodus.ee
Radiaatori värvimisel võib kasutada nii veepõhiseid kui ka alküüdvärve | Shutterstock

Veel kümme aastat tagasi oli kombeks vanad malmradikad vahetada uute plekist radiaatorite vastu. Kel see veel tegemata, siis on põhjust rõõmustada! Malmradikad on taas moes ja neid saab raske raha eest välismaalt tellida.

Malmradiaatorid on kõige klassikalisemad tavalised radiaatorid. Neid on väga lihtne kasutada asenduseks või lisaks küttesüsteemi rekonstrueerimisel. Suurus, ühendused, vahed, kuju – kõik on samasugune nagu aastaid tagasi. Neid saab kasutada loomuliku ja sundtsirkulatsiooniga küttesüsteemides – sõltuvalt toru mõõdust ja termostaatklapi kasutamisest.

Kui soovid vanale malmist radiaatorile värskemat välimust anda, värvi see üle kuumakindla värviga. Värv peab olema vastupidav kuni 90-kraadisele kuumusele ega tohi soojuse mõjul tooni muuta.

Kasutada võib nii veepõhiseid kui ka alküüdvärve. Sobivad spetsiaalseid metallivärvid või universaalvärvid. Vali pigem mitte valge, vaid pisut soe ja kollakas toon: kollane, punane, pruunikas või pastelne roheline.

Veepõhised akrüülemailid kuivavad kiiresti ega lõhna ka kohe pärast värvimist eriti, värvkate säilib hästi.

Radiaatorit on võimalik toonida ka õlivärviga, kuid see ei ole eriti soovitatav. Põhjuseks on kauakestev tugev lõhn ja võimalik radiaatori soojusväljastuse vähenemine.

 

TEE NII
 

Enne värvimist keera radiaatori kraan kinni või lülitada küttesüsteem välja.

Lahtine vana värv ja rooste tulevad maha terasharja abil. Puhasta pind kindlasti ka mustusest, rasvasema kihi eemaldamiseks võta appi puhastusvahend või lakibensiin. Puhastusainete kasutamise järel loputa pind hoolikalt veega ning kuivata.

Läikivad värvipinnad on soovitatav nakke parandamiseks liivapaberiga matiks hõõruda, pärast lihvimist eemalda lihvimistolm.

Väikesed augud jm ebatasasused täida peene pahtliga ning lihvi ja eemalda taas tekkinud tolm.

Värvi malmradiaatorit kindlasti pintsliga, kuna pihustiga on raske kogu pinda ühtlase värvikihiga katta. Värvimise suund on ülalt allapoole ja seest väljapoole.

Värvida tuleks 1–2 kihina. Kaks õhukest värvikihti on parem kui üks paks kiht – see tagab ühtlase ja meeldiva tulemuse. Enne järgmise värvikihi pealekandmist peab eelmine olema täielikult kuivanud.

 

Ahi uueks!

Ahjuvärv munavalgest

Vanemates majades kohtab väärikaid glasuurimata savipottidest ahjusid. Tavaliselt on need üle värvitud. Kui vana värv on hakanud kooruma ja paljastanud põletatud savipottide võlu, siis võibki ahi tellisekarva punaseks jääda: ahju sobib värskendamiseks võõbata ahjupottide lihvimisel saadud tellisejahuga.

Tee nii:

Sega umbes 0,5 kg punasele tellisejahule hulka 10 lahtiklopitud munavalget ja lisa nii palju rasvatut piima, et saaks paras paks värv. Kanna see pintsliga leigele ahjupinnale. Saadud ühtlaselt punane värvikiht on kuuma- ja pühkimiskindel.

 

Allikas: Värvikeskus

Sarnased artiklid