Olulised vead, mida lõikelillede vaasipanekul vältida

Kristel Trell
kodus.ee
roses
Roosi vart tuleks enne vaasipanekut diagonaalis noaga lõigata. | Shutterstock

Valentini- ehk sõbrapäeva eel annab Kodus.ee oma lugejaile nõu, kuidas lõikelilli kodustes tingimustes kauem kaunina säilitada.

Sõbrapäeva vaieldamatud lemmikud on kahtlemata roosid. "Roos tahab sooja vett, ja diagonaalset lõikamist. Oluline on aga ilmtingimata lõigata noaga, sest kääridega lõigates pressid varres asetsevad kapillaarid kokku ning roos ei saa enam vett kätte," annab Flowerpoweri florist Heiti Põder väärt nõu. "Levinud eksiarvamus on, et kui roos vajub longu, on tegemist ebakvaliteetse ja kuivanud lillega. Roos vajub aga longu, sest ta ei saa vett kätte," selgitab Põder.

"Kui on näha et roos hakkab ära vajuma, tuleks vart diagonaalselt lõigata, seejärel ajalehepaberisse kõvasti torru keerata ja panna korraks kuuma vette. Seejärel panna need vaasi, koos vaasiga jahedasse, näiteks külmkappi +5 temperatuurile, et roosid saaks taas elujõudu koguda," õpetab ta. Oluline on Põderi sõnul ka see, et lillede lehed ei tohi kunagi vette minna. "Kui tahad, võid roosi varrele teha sisselõike, et oleks rohkem imavat pinda," soovitab florist.Sarnaselt roosile tuleks kohelda ka teisi puitunud varrega lilli, näiteks hortensiaid, aga ka sirelioksi.

Kevade suureks lemmikuks on aga tulbid. "Kõik sibullilled, näiteks tulbid tahavad hästi külma vett. Kuna neil on aga imemisvõime parem, siis kui väga palju vett panna, nad nö. joovad üle ja vajuvad raskusest longu. Neile piisab vaid 5 sentimeetrist, kuid lopsaka kimbu puhul pead arvestama, et iga päev tuleb vett lisada," annab Põder nõu. Üldse seisavad lilled floristi sõnul kõige paremini, kui vett iga päev vahetada. "Iga päev võib teha ka uue lõikuse. Tuleb arvestada, et mida suurem kimp vaasis, seda kiiremini vesi roiskub - aga vesi peaks vaasis kindlasti selge olema," räägib ta.

Sarnased artiklid