Millist külmikut eelistada? Mis on uuenduste taga?

Tiina Lang
16.10.2019
Kvaliteetsete külmikute müratase jääb vahemikku 33–39 detsibelli, st töötavad vaikselt. | Shutterstock

Külmikut valides mõtle esmalt oma elustiilile, pere suurusele ja vajadustele: kui mahukat, millise sügavkülmaosa ja peensustega vajad? Kas eelistada iseseisvat või integreeritavat külmikut?

Marlen Kopli e-Kodumasinatest soovitab keskenduda sellistele märksõnadele nagu mõõdud, tehnoloogia, külmiku sisu, energiaklass, müratase ja lisaomadused. Mõõtudega on lihtne, tehnoloogiaga keerulisem. Tuleb otsustada, mida tähtsaks pead.

 

Kas inventermootoriga või mitte?

Inventermootor on digitaalselt juhitud harjakesteta mootor, mis on tavapärasest säästlikum. Kui vanemat tüüpi mootorid lülituvad tööle ja seiskuvad, siis invertermootor töötab pidevalt, aga erineva võimsusega.

 

Mis on mis?
 

No Frost takistab pideva õhuringluse tõttu jää ja härmatise tekkimist külmikusse. Ventilaatoriga viiakse kapist niiskus välja ja jääd ei teki, mistõttu ei pea seda ka sulatama. Külmik töötab tõhusamalt, sest jää ei isoleeri jahutusfunktsiooni. Eriti tähtis on No Frost sügavkülma puhul. Samas tekitab pidev ventilatsioon rohkem müra ja kuivatab külmiku sisu. Pakendamata toiduained kipuvad kuivama.

Low Frost sarnaneb No Frostiga, kuid ei ole täielikult jäävaba. Müratase on üldjuhul vaiksem, külmikut tuleb aeg-ajalt sulatada.

Super Frost lubab jahutustsooni väga kiiresti väga madalaks jahutada, jahutustsooni saab eri külmikutel valida juba kasutusjuhendi järgi.

Twin Cooling Plus™ on kaksikjahutuse tehnoloogia, mis loob külmikus ja sügavkülmikus optimaalse temperatuuri ning niiskuse. Jahutab iga sektsiooni eraldi, hoiab lõhnu segunemast ja toidu pikemalt värskema.

Super Cool või Super Cooling külmutab värskelt hoiustatud toidu kiiremini, säilitades vitamiinirohkuse. Automaatne temperatuuriregulaator reguleerib külmutamistemperatuuri.

TwinTech® FrostFree säilitab toidu, sh puu- ja juurviljade maitse ja tekstuuri pikemalt värskena.

Quick Chill laseb temperatuuri kiiresti alandades kala ja liha spetsiaalses sahtlis kauem värske hoida.

Dynamic Air tagab külmikus pideva õhuringluse, ühtlase temperatuuri ja jahutuse. Bakterid ei voha ning toiduained säilivad paremini.

Puhkerežiim Holiday Mode lülitab külmiku sisetemperatuuri 15 °C, kuid sügavkülm jätkab töötamist. Ei teki ebameeldivat lõhna või hallitust, säästab energiat ja raha.

Bio Fresh hoiab toitu pisut kõrgemal temperatuuril kui 0 °C, mis aitab säilitada puu- ja köögiviljades sisalduvaid vitamiine ja toitaineid.

Multi Airflow tagab pideva õhuringluse, temperatuurimuutused vähenevad ning jahutusaeg lüheneb, toit säilitab kauem oma maitse.

Fresh Converter – sahtel, mis laseb valida õige temperatuuri lihale, kalale või köögiviljadele.

Airfresh Filter neutraliseerib külmikus olevad lõhnad ja filtreerib bakterid. Õhk jääb värskeks filtrit vahetamata.

Vita Fresh – hoiustuskast, mis säilitab 0 °C temperatuuri ka siis, kui ülejäänud külmik on soojem. Suudab säilitada suures koguses niiskust, et värsked toidud säiliksid kuni kolm korda kauem.

Funktsiooni Separate Temperature Control abil saab reguleerida temperatuure külmiku erinevates osades.

Easy Access Shelf on kokkupandav klaasriiul, et külmikut mugavalt täita ja tühjendada, samuti ülevaadet saada.

Vario Zone – sügavkülmikus on mitmete kasutusviisidega klaasriiulid ja sahtlid.

LED valgustus kestab kaua ja on säästlikum.

Müratase: kvaliteetsete külmikute müratase jääb vahemikku 33–39 detsibelli, st töötavad vaikselt.

Energiakulu: märgisega A+++ on väga säästlikud, u 150 kWh aastas tarbivad külmikuid. Märgistega A++ ja A+ tähistatakse säästlikke, 190–300 kWh aastase elektritarbimisega külmikuid. A-märgisega külmikud kuuluvad kõige madalamasse energiatõhususe klassi.

 

Jäämasinaga külmikut valides uuri:

kas seda saab kasutada veeanumaga või vajab lülitust veevõrku, mis tähendab lisakulusid;

kas veemasinat ja -anumat tuleb puhastada;

kui sageli veefiltrit vahetada;

kas jäämasin vähendab sügavkülma osa.

 

Nutikülmiku võimalused
 

Home Connect aitab mobiili, arvuti või tahvelarvuti vahendusel kontrollida, mis tooted on külmikus. Kui juhtumisi on külmikuuks lahti jäänud, siis mobiiltelefon teavitab sellest eeldusel, et seade on eelnevalt külmikuga ühendatud.

Puutetundlik LCD-ekraan annab ülevaate külmikus olevatest toitudest. Võimaldab kuvada teateid, seadistada toidu aegumiskuupäevi ja näidata fotosid. Külmiku saab ühendada telefoni, arvuti või tahvelarvutiga. Näiteks tööl olles saab otsustada, mida oleks vaja osta, või seadistada külmiku nii, et see tellib ise toidukaubad.

Ekraani InstaView ThinQ vahendusel saab kontrollida, mida on vaja osta, rakendusega SmartThinQ toidupoes olles oma mobiili kaudu nimekirjale ligi pääseda. 

Wifi-tongli vahendusel võib jälgida külmikutemperatuure ja vajaduse korral neid telefoni teel muuta.

Amazon Alexa vahendusel on võimalik poest toidukaupu koju tellida.

Sarnased artiklid