Köögivõlurid

Kirsi Herttua
30.08.2023
Anton Reenpää

60ndatel aastatel kutsuti saumikserit koduperenaise võlukepiks. Aegade muutudes on sellest saanud aga igale käele sobiv universaalne köögiseade, mis sobib enamike toimingute jaoks paremini kui blender. Lisatarvikud muudavad saumikseri näiteks lõikuriks või vispliks, muutes lihtsa seadme peaaegu köögikombaini vääriliseks.

▪ Braun MQ7075X
▪ Electrolux E5HB1-6SS

▪ Philips HR2652/90
▪ Wilfa SM-1000FP
▪ Witt WPHB800

VÕRDLUSEKS

▪ Bamix M200

Tööpõhimõttelt on saumikser nagu ümberpööratud blender. Üleval käepidemes asuv mootor käitab mikseri all asuvat kahe- või nelja teraga lõiketera. Mootoriosa külge saab kinnitada erinevaid tarvikuid, näiteks visplit või lõikurit.

Saumikseri kasutamine on lihtne. Kui vajutada lülitit, hakkavad terad kiirelt pöörlema, segades ja  tükeldades anumas olevaid koostisosi.

Valisime võrdluseks viis mõistliku hinnaga saumikserit ja nende kõrvale ühe selgelt kallima seadme. Kõigil võrdluses olevatel mikseritel on komplektis lõikur ja vispel, nii et seadmed on võimalikult mitmekülgsed. Tootjad pakuvad kõiki miksereid ja tarvikuid komplektidena.

Electrolux, Philips, Wilfa ja Witt jäävad hinnaklassilt alla 100 euro, Brauni hind kerkib veidi üle 100 ning kallima Bamixi hind juba üle 250 euro.

Reklaamvatt

Saumiksereid turundatakse nagu blendereid, luues illusiooni võimsuse ja efektiivsuse vahel. Tõsi, suurt võimsust võib ju pidada tõhususe näitajaks. Kõigi võrdluse saumikserite märgitud võimsusteks on vähemalt 800 vatti.

Muidugi jätavad rohked vatid mulje mootori võimest raskemaidki koostisosi pikemalt tükeldada või segada, kuid testi saumiksereid taoliseks kasutuseks tegelikult ei soovitata. Enamasti piirdub nende pidev kasutamine vaid ühe minutiga, et mootor üle ei kuumeneks. Bamixi võimsuseks on märgitud 200 vatti, mis on tegelikkusele tunduvalt lähemal kui konkurentide kõlavad numbrid.

Tippvõimsust tuleb tavaliselt kasutada vaid hetkeks, kui hõõrdumine ja kiirus on kõige suuremad. Püreestamisel või purustamisel on kõva materjali purustamiseks vaja ainult hetkeks suuri jõude. Testis ei tõusnud seadmete tarbitav võimsus isegi käivitusfaasis üle 200 vati. Ja seda isegi mitte toore porgandi tükeldamisel lõikuriga maksimumkiirusel.

Ainult lühikest aega

Mikseri mootorit on soovitatav kasutada järjest ainult lühikest aega. Lõikuri pidevaks kasutusajaks mitme kõva materjali puhul on märgitud maksimaalselt vaid kümme sekundit. Tootjate sõnul tuleb mootorile anda töötsüklite vahel puhkust mõnest minutist kuni paarikümne minutini.

Praktikas jääb pidev kasutusaeg igal juhul lühikeseks, sest purustatud segus jääb tera küllalt vabalt pöörlema. Kasutusjuhend soovitab seadistada segatavate koostisainete kogust õigesti, et ei tekiks liiga suurt takistust pöörlevale liikumisele.

Lisaks lõikurile, saab mootoriosa külge kinnitada vispli, millega valmistada vahukoort või vahustada munavalget. Viskoossemate koostisosade vispeldamine on kasutusjuhendis piiratud. Erandiks on Braun, mis võimaldab ka rullbiskviidi jaoks vahustada vispliga mune ja suhkrut ning taignakonksu abil segada kerget tainast – näiteks pannkoogi või väikese pitsa jaoks. Igal juhul tuleb hoida koormust mõistlikuna, jälgides tööaega ja tsüklite arvu.

Multifunktsionaalsed seadmed

Võrdluse mikserid said hästi hakkama nii hakkimise, vahustamise kui püreestamisega ning selgeid erinevusi tulemuses ei ilmnenud. Brauni suur lõikekauss hakkis porgandeid teistest veidi nõrgemalt. Põhjuseks ilmselt anuma suurus ja tükeldatav kogus. Püreestamisel oli aparaat jällegi teistest tõhusam. Teised võrdlusrühma seadmed olid umbes samal tasemel.

Kasutusalalt on paremad need mikserid, mille kiirust saab ühe käega muuta, reguleerides seda kiirustundliku lülitiga. Parematel mikseritel on ka aeglasemate kiiruste võimalus.

Mikserite puhastamine on sarnane. Enamasti võib nõudepesumasinasse panna kõiki osi peale mootori, lõikuri katte ja vispliadapteri.

KÕIK VÕRDLUSE saumikserid saavad oma ülesandega hakkama. Suurimad erinevused ilmnevad stabiilsuses ja müratasemes. Üldise tähelepanekuna üllatas lühike pidev kasutusaeg ja suhteliselt väikesed segamiskogused, mis jäävad oluliselt alla kallimale Bamixile. On eksitav rääkida 800- või 1000-vatistest seadmetest, kui tegelikud võimsustasemed jäävad alla 200 vati.

Hindamiskriteeriumid

Erinevate toorainete töötlemisel hindasime saumikserite kasutusmugavust, jõudlust ja omadusi. Köögiviljasuppi, beebitoitu ja smuutisid püreestasime blenderiotsikuga. Vahukoore ja munavalged vahustasime vispliga. Toorest porgandit, sibulat ja mandleid hakkisime lõikuriga. Segamisaega ja -tugevust püüdsime hoida sarnasena. Igat kategooriat hindasime skaalal 1-5. Hinnet mõjutas lõpptulemuse koostis. Lisaks mõõtsime seadmete müra ilma koormuseta, maksimaalset võimsust (kasutades vett) ning tera pöörlemiskiiruseid.

Kasutuslihtsuse puhul võtsime arvesse seadmete ergonoomikat, ühe käega kasutatavust, kiiruse reguleerimist ja stabiilsust suurtel kiirustel, samuti osade eemaldamise lihtsust ja müra. Suurel kiirusel muutus vibratsioon ja müra kohati häirivaks. Mikserite lihtne puhastamine on kasutatavuse oluline osa.

Võrdluse saumikserid valisime testi nii, et nende tarvikud oleksid võimalikult sarnased. Braun erineb veidi teistest ja Bamix on juba tunduvalt mitmekülgsem. Suurim erinevus ilmneb pidevates tööaegades. Mõnel seadmel juhised puuduvad, teised aga annavad täpsed piirangud kasutusajale, toorainele ning kaalupiirangud ainete kogustele.

 

Kokkuvõtted leiad septembri Tehnikamaailmast. Või vt

.

Sarnased artiklid