Äikese hind: tuhanded läbipõlenud seadmed ja sajad tuhanded kulutatud eurod

Foto:Telia

Läinud aastal tegi äike Eestis parajalt hävitustööd, mõjutades otseselt tuhandeid kodusid ja tekitades märkimisväärset rahalist kahju. Kuna tänavune äikeseperiood on juba alanud, on õige aeg meelde tuletada, kuidas ennast ja oma kodu äikesekahjude eest kaitsta.

Telia eelmise aasta kokkuvõttest selgub, et vahemikus 2017. aasta maist kuni septembrini tehti klientide poolt 4600 äikesega seotud pöördumist. Telia tehnikud sooritasid mullusel äikeseperioodil aga ühtekokku ligi 1500 väljasõitu klientide juurde, et kahjusid hinnata ja likvideerida.

„Ainuüksi eelmisel suvel vajas väljavahetamist üle 5000 ruuteri ja digiboksi, mis olid äikese poolt tekitatud ülepingest kahjustada saanud. Rahaline kahju ulatub aga sadadesse tuhandetesse eurodesse,“ tõdes Telia Eesti tehnilise toe osakonna juht Reimo Känd.

Ka sel kevadel on äike juba oma jälje maha jätnud. Täpsemalt algas aasta äikesehooaeg Telia jaoks 16. mai varahommikul Hiiumaal, kus äike seiskas lisaks Kärdla pritsumaja torni kellale ka terve hulga Telia klientide teenused. „Meie andmetel sai äikese tõttu häiritud ca 200 Telia kliendi teenus. Tagajärgede likvideerimiseks saatsime Hiiumaale appi tehnikute lisajõude nii mandrilt kui Saaremaalt. Kokku tuli välja vahetada kümnete klientide seadmeid nii kodudes kui ettevõtetes,“ sõnas Känd.

Äikese poolt koduseadmetele tekitatud kahjustused võivad olla väga erinevad, alustades sellest, et läbi on vaid ruuteri port. Sealt edasi on juba terve ruuter läbi kärsanud või on lisaks ruuterile ka digiboks kahjustatud. Halvemal juhul võib kahjustatud olla nii ruuter, digiboks kui teler. Telia tehnikud on kokku puutunud ka juhtumitega, kus peale pikselööki on kaablite asemel alles vaid põlenud jutt seinal.

Oluline on teada, et ülepingest kahjustatud seadmetele ei kehti tootja garantii. Seega peab kasutaja võtma parandamise või uue seadme soetamise kulud enda kanda.

Seadmetest olulisem on loomulikult hoida iseenda ja lähedaste elu ning pidada kinni äikeseaegsetest ohutusnõuetest: äikese ajal mine tuppa või kinnisesse autosse, hoia eemale veest ja suurtest puudest või lipuvarrastest (äike lööb harilikult kõrgeimasse objekti) ning ära kasuta elektroonikaseadmeid.

Kuidas koduelektroonikat äikese ajal kaitsta?

• Ühenda juhtmed ja kaablid seinakontaktidest lahti
Kõuemürinat kuuldes või suvel pikemaks ajaks kodust ära sõites tasub oma koduelektroonika juhtmed vooluvõrgust lahti ühendada. Samuti tuleks eemalda seinakontaktidest internetikaabel ja võimalikud antennijuhtmed. Oluline on need lahti ühendada just seinakontaktist, mitte seadme küljest, sest seinakontaktis olevad kaablid võivad pikselöögist sellegipoolest kahjustada saada

• Soeta piksekaitsmega voolujuhe
Ülepinge kahjustuste riski aitab vähendada piksekaitsmega voolupikendusjuhe, kuhu saab ühendada korraga mitu seadet. Kui maja vooluvõrk on maandamata, siis piksekaitsmega voolujuhtmest abi pole, sest kaitse peab saama ülepinge ikkagi kuhugi maandada. Samas peab märkima, et pikse otselöögi korral ükski seade kaitset pakkuda ei suuda. Nimetatud kaitsmeid saab soetada suurematest ehitus- ja elektroonikakauplustest ning ülepingekaitsmeid saab tellida ka Telia e-poest.

• Kontrolli maja vooluvõrk üle
Vanemates majades on vooluvõrk sageli maandamata ja muretsetud äikesekaitsmed ei pruugi piisavalt toimida. Seetõttu tuleks spetsialistidel lasta oma maja vooluvõrk üle kontrollida ning veenduda, et maja oleks äikese eest võimalikult hästi kaitstud.

• Seadmete taasühendamisel varu kannatust
Pärast äikest varu veidi kannatust – äikese möödudes ja pärast elektriühenduse taastumist saad seadmed voolu- ja internetivõrku tagasi ühendada. Kui telefon on tumm, teler ei näita pilti või internetti pole, soovitame oodata umbes 30 minutit, et ühendus jõuaks iseseisvalt taastuda.

Siin kaarlahendi eraldiseisev, LAN või telefoni liini tarbeks, NB roheline juhe peab olema maandatud muidu pole asjast kasu ja ei toimeta, kui maja ei oma mandusjuhtmetega süsteemi, siis vastu radiaatori torusid, kui ka radikaid pole, siis taguda kang maa sisse ja sealt vedada juhe sellesse rohelisse klemmi kaarlahendis. Pole vaja karta, see jubin ei halvenda signaale kaablis. http://www.dx.com/p/st-rj45-network-lightning-surge-protector-grey-132275#.WwMdcb_mNPY

Osta eraldi ülepinge kaarlahendi LAN kaabile sama sja saab kasutada ka siseneva liini tarbeks vahet pole 8 klemmi või 4 klemmi toime on sama ja kaitseb. Osta UPS kus on telefoni pistikud 2 tk, seal on seesama vajalik kaarlahendi sisse ehitatud, peaasi, et maandusjuhe on UPS-ga korralik toite pistikus. Võib kasutada topelt ups + eraldi laheni ja võib lahendeid panna lisaks ka LAN otsade külge. Veel on variant kasutada EKRAANIGA kaablit majja sisenevaks kaabliks ja see ekraan maandada rohelise/valge toitejutme juhtme külge, samuti võib kasutada LAN kaabelid kus on varje ja see kaabli varjestus ruuter poolses otsas 220v toitejuhtme rohelisse maandusklemmi. Valvesüsteemide spetsialisti poolt reaalses elus läbi testitud lahendused, ainult kasutage ja maandage ja lahendage.

Lisa kommentaar

Turvaküsimus: *