Starman ja Elisa avasid uuendusliku 10G optilise võrgu

Foto:Rasmus Kooskora

Starman ja Elisa avasid kolmapäeval Eestis uue põlvkonna fiiberoptilise 10G võrgu, hakates koostöös Nokiaga esimese operaatorina Euroopas pakkuma 10G EPON tehnoloogial põhinevat ülikiiret internetiühendust.

“Maailma juhtiva võrgulahenduste pakkuja Nokia tehnoloogial põhineva uue põlvkonna võrguga oleme valmis pakkuma sümmeetrilist internetiühendust kiirusega kuni 10Gbps,” ütles Starmani tehnoloogiadirektor Jaanus Erlemann. “Uus tehnoloogia annab võimaluse arendada võrku lähtudes klientide homsetest vajadustest ning teha seda operaatori vaates efektiivselt ja sobiva hinnastamismudeliga.”

Starman alustas Erlemanni sõnul järgmise põlvkonna võrgu arendustöödega 1,5 aasta eest vaatega ennekõike Starmani eraklientidele, ent uus Nokia 10G EPON tehnoloogial põhinev võrk vastab nii era- kui äriklientide vajadustele järgnevaks 10-15 aastaks.

“Uus 10G võrk on nurgakiviks ka ühisettevõtte äriklienditeenuse kiirele ja plahvatuslikule laiendamisele Eestis ning seda koos valmisolekuga pakkuda sobivat baasi ka erinevatele 4G- ja 5G-lahendustele,” ütles Elisa juhatuse liige ja tehnoloogiaüksuse juht Toomas Polli.

Nokia kaabelside suuna tegevjuhi Mark Klimeki sõnul on uue võrgu avamine märgiline samm ka Nokiale, kuna tegemist on USA ja Kanada kõrval esimese riigiga Euroopas, kus 10G EPON tehnoloogial põhinev võrk on kasutusele võetud.

“Nokia 10G EPON võrk annab kiudoptika tehnoloogiale tuginedes suurima mahutavuse, mis vastab ka täna alles katsestaadiumis olevatele uutele teenustele, nagu näiteks asjade internet, 8K videoedastus või mitmesugused virtuaal- ja liitreaalsuse lahendused,” lausus Klimek. “Fiiberoptilise võrgu viimine lõppkasutajani on kogu maailma telekomiekspertide ühine seisukoht ja tulevikunägemus ning Starman valis kõige sobivama ja tulevikukindlama lahenduse.”

Starmani tehnoloogiadirektori Jaanus Erlemanni sõnul näitab internetikasutamise statistika, et Starmani võrgu igas punktis täna klientidele Eestis pakutav kiirus kuni 500 Mbps vastab ka kõige nõudlikuma kasutaja vajadustele. Uue tehnoloogia kasutuselevõtmisega kindlustab Starman oma positsiooni juhtiva internetiteenuse pakkujana Eestis.

Kolmapäeval Tallinnas avatud 10G EPON võrgu väljaarendamisel keskendub Starman esimeses järjekorras suurema tarbijatearvuga linnadele ehk Tallinnale ja Tartule. “Uusarendustena valmivates majades ehitame loomulikult välja 10G võrgu.” lisas ta.

Starman on seadnud järgmise viie aasta sihiks jõuda 10G võrguga 40 protsendini oma võrgus olevatest kodudest Eestis tervikuna ja 60 protsendini Tallinnas. “Lähtume võrgu laiendamisel loomulikult kujunevast turusituatsioonist ning kliendivajadustest,” lisas Starmani tehnoloogiadirektor.

Oma 10G võrgus hakkab Starman oma klientidele pakkuma sümmeetrilist internetiühendust. Eriti nõudlikel klientidel on võimalus tellida kiirusi kuni 10Gpbs.

Lisa kommentaar

Turvaküsimus: *