Saaremaal alustab lähipäevil tööd Kaitseväe välihaigla

31.03.2020
Mari-Liis Päären

Täna esitas Terviseamet Kaitseväele ametiabi taotluse konteiner-välihaigla rakendamiseks koos kuni 20 Kaitseväe teenistujaga Kuressaare Haigla toetamiseks. Homme varahommikul alustab 1. jalaväebrigaadi tagalapataljoni baasil moodustatud toetusmeeskond kaitseväe välihaigla transportimist Tartust Saaremaale.

Kaitseminister Jüri Luik teatas, et seoses kriitilise olukorraga Saaremaal saadetakse appi kaitseväe välihaigla, et toetada raskete COVID-19 viirusesse haigestunud patsientide ravi. Kaitseväe juhataja allkirjastas täna käsu vastava abi andmiseks Kuressaare Haiglale.

“Tegu on unikaalse  haiglaga, mis on algselt  mõeldud kasutamiseks sõjalise konflikti korral. Konteiner-välihaigla koos kaitseväe ja tsiviilpersonali ning kuni 20 intensiivravi ja kuni 40 täiendava voodikohaga annab olulise toe Saaremaa haiglale vajaliku intensiivravi võimekuse tõstmiseks,“ ütles kaitseminister Jüri Luik.

„Aitame nii Terviseametit kui politseid igal mõeldaval viisil. Meie kaitseliitlased patrullivad koos politseinikega Eesti piiridel, aga ka Saaremaal, kus on kehtestatud ranged piiravad meetmed. Samuti on kaitsevägi toetanud tsiviilsektorit kirurgiliste maskidega,“ lisas minister Luik.

Plaanide kohaselt alustab kokku ligikaudu 15 sõidukist koosnev kaitseväe kolonn kahes osas liikumist 1. aprilli varahommikul marsruudil Tartu – Virtsu – Kuivastu – Kuressaare.

Pärast kohale jõudmist alustatakse välihaigla püstitamist Kuressaare haigla territooriumile, et toetada koroonapatsientide ravi. „Konteineritest ja telkidest koosnev välihaigla on ümber seadistatud selliselt, et oleks võimalik vastu võtta võimalikult palju erakorralist ja intensiivravi vajavaid patsiente. Praegu on välihaiglas võimalik ravida üldpalatites kuni 40 patsienti või intensiivravipalatites kuni 20 patsienti,“ ütles kaitseväe peaarst kolonelleitnant Targo Lusti. Haiglakohtade kasutamise otsustab Kuressaare haigla vastavalt vajadusele.

Välihaigla on planeeritud tööd alustama 2. aprillil, koos haiglaga lähetab kaitsevägi Kuressaarde 18-liikmelise tegevväelastest koosneva meditsiinimeeskonna, kuhu kuuluvad arst, õed ja parameedikud ning ligikaudu 20-liikmelise 1. jalaväebrigaadi tegevväelastest ja ajateenijatest koosneva toetusmeeskonna, mis aitab haigla püstitamise ja logistilise teenindamisega. Ülejäänud meditsiinipersonali lähetab Kuressaarde terviseamet.

Kaitseväe Role 2 välihaigla on varustatud aparatuuriga, mis toodab õhust hingamisraskustega patsientidele meditsiinilist hapnikku. Samuti kuuluvad varustusse generaatorid, mis suudavad vajadusel tagada välihaigla elektrivarustuse.

Kaitseväe meditsiiniteenistus töötas välihaigla välja koostöös Eesti kaitsetööstuse liiduga. Kaitseväe välihaigla jääb Saaremaale terviseameti taotluse kohaselt vähemalt aprilli lõpuni. Kaitseväe konteiner-välihaigla ümbersuunamise või tegevuse lõpetamise otsustab Terviseamet läbi hädaolukorra meditsiinijuhi.

Sarnased artiklid