Eesti juurtega „kosmosemutid“

Veiko Tamm
30.09.2021
Viimasel ajal ka ETV ekraanilt tuttav eestlastest vanavanematega vene näitlejanna Julia Peresild lendab koos filmirežissööri Klim Šipenkoga rahvusvahelisse kosmosejaama juba oktoobri alguses. | Центр подготовки космонавтов

Kaks Eesti juurtega naist peaks lähiajal kosmosesse lendama – üks Venemaalt, teine USAst.

Esimeseks naiseks kosmoses sai juunis 1963 Vostok 8 pardal kosmosesse lennanud Valentina Tereškova ja NSV Liit ei väsinud selle saavutusega uhkeldamast. Kuigi USAs moodustati juba 1959. aastal grupp 13 naispiloodist nime all Mercury 13, ei lennanud kosmosesse neist ükski – vastuseis oli nii NASA kui Kongressi poolt.

Tereškova jäigi pea kaheks aastakümneks ainsaks naiskosmonaudiks. Teine naine kosmoses, kogenud piloot Svetlana Savitskaja, lendas kosmosesse alles 1982. aastal Sojuz T-7 pardal. Teise lennu sooritas ta kaks aastat hiljem Sojuz T-12 pardal, mille käigus sai temast kosmosejaamast Saljut 7 avakosmosse läinuna esimene naisest „kosmosejalutuskäigu“ sooritanu.

Kokku on tänavuse seisuga kosmoses käinud 69 naist, ehk 12% kõigist astronautidest-kosmonautidest-taikonautidest. Kaks naist on pärit NSV Liidust, kaks Vene Föderatsioonist, kaks Kanadast, kaks Hiinast ja kaks Jaapanist. Lisaks on ühe naise kosmosesse saatnud Ühendkuningriik, Prantsusmaa, Lõuna-Korea, India ja Itaalia. Ülejäänud 53 on kõik USA kodanikud.

Katastroofid pole ka naisi puutumata jätnud – kurikuulsa Challengeri kosmosesüstiku plahvatus 2 minutit peale starti viis parematele jahimaadele ka kaks naist. Ka maandumisel purunenud kosmosesüstiku Columbia pardal oli kaks naist.

Viimasena (ja kolmandana) NSV Liidu poolt kosmosesse saadetud naiseks oli Ühendkuningriigi kodanik Helen Sherman, kes väisas kosmosejaama Mir 1991. aasta mais. Ta oli ka esimene Lääne-Euroopa päritolu naine kosmoses.

Ühendkuningriik ja Lõuna-Korea on kaks riiki, kelle esimesteks astronautideks said naised. Eestlasi (veel) kosmoses pole käinud, kuid peatselt…

Eesti juurtega vene filmikuulsus

Eesti juurtega naisi pürib praegu kosmose poole koguni kaks. Esimesena, kelle lend on juba ajagraafikus paika pandud, lendab 5. oktoobril kosmoselaeva Sojuz MS-19 pardal rahvusvahelisse kosmosejaama ISS vene näitlejanna Julia Peresild, kes peaks koos filmirežissööri Klim Šipenkoga veetma ISSi pardal üle nädala.

Tagasi  Maale pöörduma peaksid nad hetkel ISS-iga põkatud Sojuz MS-18 pardal 17. oktoobril. Nad filmivad kosmoses filmi Väljakutse (Võzov), mis on koostööprojekt Roskosmose ja kahe vene stuudio – Kanal Üks ja „Kollane, Must ja Valge“ vahel. Šipenko oleks korraga selle filmi režissöör, operaator, kunstnik ja grimmi looja.

Roskosmose pealiku Dmitri Rogozini sõnul on see väljakutse – valmistada kaks tavainimest 3-4 kuu jooksul ette kosmoselennuks. Nõuded naisosalejale olid: Venemaa kodanik, vanus 25-40 aastat, kaal 50-70 kg ning rinnaümbermõõt kuni 112 cm (40 tolli). Samuti peab kandidaat suutma joosta 1 km alla 3,5 minuti, ujuda vabastiilis 800 m alla 20 minuti ja sooritama korraliku vettehüppe 3 m trampliinilt.

Otse loomulikult kohtas projekt suurt vastuseisu nii teadlaste kui kosmoselennundustegelaste poolt, kelle arvates on see avaliku raha raiskamine ning jaama ressursside kulutamine mitteteaduslikul eesmärgil suisa illegaalne. Üks Roskosmose juhte, Sergei Krikalev, sai vastumeelsuse ülesnäitamise eest isegi „kinga“, kuid taastati kosmonautide protestide tõttu siiski peatselt ametisse. Filmis astuvad üles ka ISSil viibivad kosmonaudid Oleg Novitski ja Pjotr Dubrov.

Julia mõlemad vanavanemad on pärit Eestist. Ta on sündinud 1984. aastal Pihkva oblastis ning seal ka hariduse saanud. 2006. aastal lõpetas ta Venemaa Teatrikunstide Akadeemia näitleja erialal, aga oma esimese filmidebüüdi tegi ta juba aastal 2003. Tõelise läbimurde tegi ta aga Aleksei Utšiteli filmiga Ääremaa (Kraj). Praeguseks on ta osalenud 23 mängufilmis ja paljudes teleseriaalides.

Kosmiline võidujooks

Omaette kurioosumina toimub nüüd tuline „kosmiline võidujooks“. Juba eelmisest aastast saati on räägitud, kuidas Elon Muski kosmoselaevaga Crew Dragon lendavad ISSile filmi tegema Hollywoodi superstaar, 58aastane Tom Cruise ja režissöör Doug Liman. Kosmoselaeva piloodiks on NASA ja Space Shuttle´i veteran Michael Lopez-Alegria ja „turistiks“ peaks saama Iisraeli hävituslendur Eytan Stibbe. Kellest saab neljas „turist“, pole veel teatatud. Täpset stardiaega pole samuti veel välja hõigatud – peale selle, et lend saab toimuma samuti oktoobris.

Tom Cruise’i programmi manageerib Houstoni start-up firma Axiom Space, mille asutas Michael Suffredini, kes oli kümme aastat (2005-2015) NASA Space Station Program´i manager. Firma ambitsioonikas programm on ehitada madala orbiidi kosmosejaam ajaks, mil NASA lõpetab ISSi programmi.

Kes jõuab ette? Pole üldse võimatu, et kaks filmitiimi saavad veel ISSi pardal kokku...

Eesti juured ka NASAs

Teiseks eesti verd naisastronaudiks on saamas 1977. aastal  sündinud Nicole „Duke“ Victoria Aunapu Mann, kelle vanaisa Helmuth Aunapu emigreerus Eestist USAsse aastal 1920.

Nicole on hariduse saanud US Naval Academy´s, Stanfordi ülikoolis ja US Naval Test Pilot School’is ning ta on F/A-18 Hornet piloot. Ta on karjääri jooksul kogunud üle 2500 lennutunni ja osalenud 47 Iraagi ja Afganistani missioonis.

Mann lõpetas astronauditreeningud aastal 2015 ning kolm aastat hiljem määrati ta BOE-CFT tiimi – esimesse Boeing CST-100 Starliner lennutesti. Hetkel osaleb ta rahvusvahelises Artemise programmis ning ilmselt on ta esimene naine, kes astub plaanide kohaselt 2024. aastal Kuu pinnale.

Intervjuus ajakirjale National Geographic rääkis Nicole, kuidas ta armastas oma kaheksa-aastase pojaga öösel väljas istuda ja vaadata tähti ja Kuud. Kuid nüüd saavad nad seda teha teise vaatenurga all ja teise sädemega silmades – loodetavasti saab poeg peatselt vaadata, kuidas ema astub oma esimesi samme Kuu pinnal!

Sarnased artiklid